Czy mam trądzik różowaty? Szybki quiz

Gdybym miał 1 funt za każdy DM na Instagramie, który otrzymuję od kogoś, kto pyta „czy mam trądzik różowaty?” a następnie potok zdjęć ich skóry, pisałbym ten wpis na blogu z luksusowej chaty na plaży (w pełni klimatyzowanej, zacienionej i z wielkim fanem skierowanym na mnie… oczywiście!) Nie mam wykształcenia medycznego ani estetycznego ale wiem, jaką panikę i beznadziejność może odczuwać osoba, która jest po pas w badaniach nad trądzikiem różowatym i czuje się jeszcze bardziej zdezorientowana niż na początku. Więc chciałem spróbować pomóc…

Niektóre informacje w tym poście zostały przeformułowane z wpisu na blogu, który napisałem 3 lata temu, który możesz przeczytać tutaj, ale chciałem zobaczyć, czy mogę to wyjaśnić. Cały czas dostaję pytania – w mediach społecznościowych i na moim prywatna grupa na Facebooku – gdzie ludzie nie są pewni, czy mają trądzik różowaty. Przeczytali wszystkie informacje, jakie mogli znaleźć, widzieli i słyszeli doświadczenia innych cierpiących, próbowali dopasować swoje objawy do powszechnych opisów tego, jak wygląda i czuje się trądzik różowaty… ale nadal są zdezorientowani.

Pomyślałem więc, że pomoże ci to zobaczyć, jak *klinicznie* zdiagnozowany jest trądzik różowaty. Ta informacja pochodzi z 10 artykuł na Rosacea.org, ale jest dość gęsty i trudny do odczytania, więc podsumowałem to poniżej.

Omówmy najpierw tło, dobrze? Od 2002 roku dzielimy trądzik różowaty na 4 podtypy:

  • Podtyp 1 (rumieniowo-teleangiektyczny) – zaczerwienienie, widoczne popękane żyły i zaczerwienienie.
  • Podtyp 2 (grudkowo-krostkowy) – zaczerwienienie i wypełnione płynem pryszcze i swędzące guzki (czasami nieprzydatnie nazywane trądzikiem różowatym).
  • Podtyp 3 (Rhinophyma/Phymatous) – zgrubienie skóry, zwykle na nosie.
  • Podtyp 4 (trądzik różowaty oczu) – charakteryzuje się czerwonymi i bolącymi oczami, które często są zapiaszczone.
  • Istnieje również Podtyp 5 (neurogenny trądzik różowaty) co jest rzadkie i wciąż bardzo źle rozumiane. Więcej na 10 temat przeczytasz tutaj.

Jeśli przeprowadziłeś jakiekolwiek badania dotyczące trądziku różowatego, będą ci a person znajome. Często osoby cierpiące na trądzik różowaty określają siebie jako typ 1 lub typ 2, używając tego jako ogólnego opisu. Jednak zarówno chorzy, jak i lekarze stwierdzili, że te schludne małe pudełka z etykietami są często trudne do zdiagnozowania. Właśnie dlatego pracownicy służby zdrowia w diagnostyce trądziku różowatego kierują się bardziej w stronę fenotypów.

Te fenotypy dzielą się na DIAGNOSTYCZNE, GŁÓWNE i WTÓRNE:

  • FENOTYPY DIAGNOSTYCZNE – Mówiąc prościej, jeśli prezentujesz z którymkolwiek z nich uporczywe zaczerwienienie twarzy lub pogrubienie skóry twarzyto wystarczy, aby postawić diagnozę trądziku różowatego.
  • GŁÓWNE FENOTYPY – Grudki i krosty, uderzenia gorąca, teleangiektazje (pęknięte żyły) i niektóre objawy oczne. Główne fenotypy często towarzyszą powyższym diagnostycznym fenotypom, jednak nawet jeśli żaden z diagnostycznych fenotypów nie jest obecny, nadal możesz zdiagnozować trądzik różowaty, jeśli masz co najmniej dwa główne fenotypy.
  • FENOTYPY WTÓRNE: Pieczenie lub kłucie, obrzęk (obrzęk) i suchy wygląd. Objawy te nie są konieczne do diagnozy i nie są uważane za wystarczające do postawienia diagnozy w izolacji.

Umieściłem je w przydatnym schemacie blokowym dla tych, którzy wolą quiz lub format wizualny:

Oczywiście powinno być oczywiste, że nie jest to diagnoza sama w sobie. Na wszelki wypadek powinieneś otrzymać ostateczną diagnozę od swojego HCP – trądzik różowaty może występować jak wiele innych schorzeń i zawsze dobrze jest mieć pewność, że traktujesz swoją skórę we właściwy sposób.

Mam nadzieję, że 10 post był dla Ciebie przydatny. Zajrzyj poniżej, aby dowiedzieć się, co dalej przeczytać, jeśli szukasz więcej informacji, zaleceń i porad dotyczących trądziku różowatego.

SZUKASZ DALSZYCH KROKÓW?

Treści na mojej stronie zawsze będą bezpłatne, ale jeśli uznasz ten post za przydatny i chciałbyś powiedzieć Dziękuję Ci, możesz mi kupić filiżankę kawy lub kawałek ciasta, klikając poniższy przycisk. Ko-fi to wspaniała platforma, która pomaga wspierać ulubionych twórców, pomagając im w dalszym tworzeniu bezpłatnych treści.

Lex

===ZAPISZ Ten OBRAZ NA Pintereście, ABY PRZECZYTAĆ PÓŹNIEJ!===