Dundee Photo Diary – Porozmawiajmy o pięknie

Dundee to miejsce, z którego pochodzę i dokąd wrócili moi rodzice po tym, jak mój tata przeszedł na emeryturę z wojska, mieszka tam cała moja rodzina – oprócz mnie. Więc powrót do wizyty jest zawsze piękny. Dundee bardzo się zmieniło w ciągu ostatnich 10 lat, zwłaszcza wraz z otwarciem V&A i rozwojem nabrzeża. Wygląda bardzo nowocześnie i stało się bardzo żywym i zabawnym miastem.

Muzeum Wiktorii i Alberta Dundee

Otwarcie V&A kilka lat temu całkowicie zmieniło brzeg rzeki dzięki tak dużym inwestycjom w przestrzenie zewnętrzne. Ogrody i promenada są piękne i są doskonałym miejscem do siedzenia przy kawie, aby oglądać świat i podziwiać piękny widok na rzekę Tay do Tayport/Newport. Nie zdążyłem jeszcze odwiedzić V&A, ale mój tata powiedział, że jest dobry i ma fajną kawiarnię w środku (uwielbiam dobrą kawiarnię muzealną i sklep z pamiątkami).

Sam budynek jest dość imponujący i zastanawiam się, dlaczego jest tak ciemny i duży, zwłaszcza że zasłania sporą część widoku. Nie da się ukryć, że jest nietypowy i pod każdym kątem wygląda inaczej. Zobaczę, czy wyrośnie na mnie, gdy drzewa i ogrody wokół budynku dojrzeją.

Galeria V&A


Dundee Szkocja

Kolejną klasyczną atrakcją turystyczną są oba statki, pierwszym z nich jest RSS Discovery, który jest zadokowany tuż obok V&A. Był to statek, który kapitan Scott zabrał na Antarktydę (Scott of the Antarctic) w 1901 roku. Warty odwiedzenia, statek i wystawa w głównym punkcie Discovery są bardzo dobre.

Drugim statkiem, który trzeba odwiedzić, jest HMS Unicorn (na zdjęciu poniżej), po raz pierwszy zwodowany w 1824 roku, jest to najstarszy statek pozostawiony w Szkocji, a także jeden z sześciu najstarszych statków na świecie. To tylko krótki spacer od V&A wzdłuż Riverside Drive, jest to ładny spacer wzdłuż rzeki, szczególnie w słoneczny dzień.

Jednorożec Dundee

Nadrzeczne Dundee

Birchwood była tak uroczą kawiarnią w centrum Dundee, serwującą szeroki wybór opcji wegańskich, w tym najlepsze Vegan Breakfast Bap, ale niestety wydaje się, że została zamknięta, miejmy nadzieję, że tylko tymczasowo.

Mogę też polecić Bacha (świetne opcje wegańskie) Kawiarnia Małe Rzeczy (fantastyczna kawa i babeczki) i Serendips (kawiarnia non-profit, która szkoli, pracuje i daje możliwości dorosłym z trudnościami w uczeniu się, autyzmem i barierami zdrowia psychicznego). Jest to cudowna pozytywna przestrzeń, a jedzenie jest NIESAMOWITE, gorąco polecam wybrać się tutaj na lunch. Ich menu jest w 100% wegańskie, co jest niesamowite.

Birchwood Cafe Dundee


Historyczne Dundee

Nie można iść do Dundee i nie spacerować wzdłuż rzeki aż do mostu kolejowego Tay, to taki imponujący widok wznoszący się z wody. Ten most ma do opowiedzenia historię. Katastrofa na Tay Rail Bridge miała miejsce w burzliwą noc 28 grudnia 1879 roku. Centralne przęsła żeglugowe mostu Tay zawaliły się do zatoki Firth of Tay w Dundee, zabierając ze sobą pociąg, 6 wagonów i 75 dusz. Most został przebudowany w 1887 roku i jest używany do dziś.

Mój dziadek zawsze wskazywał stare fundamenty, które wciąż znajdują się w wodzie obok nowej konstrukcji.

Most kolejowy w Tay Dundee


Kto mógłby zapomnieć o jednej z najbardziej lubianych i sławnych postaci Dundee – Desperate Dan, po raz pierwszy zostały napisane i zilustrowane w 1937 roku, a ja po prostu uwielbiam posąg, który stoi na jego cześć w centrum miasta. Jest Desperate Dan, jego pies i Minnie The Minx, są świetną zabawą.

Zdesperowany Dan Beano Dundee

Dundee to całkiem fajne miejsce na spędzenie kilku dni, z mnóstwem do odkrycia. Jest tak wiele wspaniałych kawiarni, barów i miejsc do jedzenia, a także muzeów, galerii i wielu miejsc na zewnątrz do odwiedzenia i cieszenia się. Daj mi znać, czy kiedykolwiek byłeś i co najbardziej Ci się podobało.