How to Exfoliate Sensitive Skin: From A to Z

Złuszczanie nie jest dziecinnie proste. Tak jak może sprawić, że Twoja cera będzie jaśniejsza, gładsza i bardziej sprężysta, może również zepsuć barierę skóry i sprawić, że będzie bardziej podatna na uszkodzenia, jeśli coś pójdzie nie tak. A sprawy stają się jeszcze trudniejsze, gdy trzeba złuszczać wrażliwą skórę — ponieważ tak wiele produktów jest agresywnych i może powodować wszelkiego rodzaju podrażnienia. Ale nie powinno to stanowić problemu, jeśli znasz wszystkie instrukcje, czyli jak zwiększyć odporność skóry, jak często należy złuszczać i jaki rodzaj złuszczania jest najlepszy dla skóry problematycznej. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego o tym, jak złuszczać wrażliwą skórę w domu.

Czy złuszczanie jest dobre dla skóry wrażliwej?

Tak, każdy rodzaj skóry, w tym wrażliwa, powinien być regularnie złuszczany, ponieważ jest to najskuteczniejszy sposób na stymulację odnowy komórek i promowanie bardziej promiennego, młodzieńczego i równomiernego wyglądu. Chociaż na początku możesz odczuwać lekkie zaczerwienienie, nie oznacza to, że nie powinieneś już złuszczać. Ponieważ złuszczanie złuszcza nagromadzone martwe komórki z powierzchni, skóra będzie słabsza, dopóki komórki nie zostaną całkowicie zregenerowane. Jednak po dostosowaniu się do procesu tolerancja wzrasta, a zatem mniejsze są szanse na nadwrażliwość po leczeniu.

Jaki rodzaj złuszczania stosować na skórze wrażliwej?

Wybierając rodzaj złuszczania dla skóry wrażliwej, należy zachować ostrożność. Istnieje fizyczne złuszczanie, które polega na użyciu ziarnistych cząstek lub peelingu do ręcznego usuwania komórek powierzchniowych. Następnie następuje złuszczanie chemiczne, które wykorzystuje kwasy do pobudzenia odnowy komórek w głębszych warstwach skóry, a na koniec złuszczanie enzymatyczne, które wykorzystuje enzymy owocowe do złuszczania martwych komórek. Jeśli masz wrażliwą skórę, unikaj peelingu, ponieważ jest to najbardziej agresywna metoda złuszczania. Zamiast tego powinieneś użyć delikatnego chemicznego peelingu, takiego jak kwas mlekowy lub środków enzymatycznych, takich jak enzymy z papai i ananasa.

Jak często należy złuszczać skórę wrażliwą?

Większość dermatologów zgadza się, że aby uniknąć uszkodzenia bariery ochronnej, osoby o wrażliwej skórze nie powinny złuszczać się częściej niż dwa razy w tygodniu. Jednak początkujący, którzy dopiero rozpoczęli swoją przygodę z peelingiem, najlepiej ograniczyć się do aplikacji raz w tygodniu, dopóki skóra nie wytworzy tolerancji.

Jak złuszczać skórę wrażliwą

Teraz soczysta część, jak złuszczać wrażliwą skórę w domu:

  • Wykonaj take a look at płatkowy: Zawsze mądrze jest wykonać take a look at płatkowy za każdym razem, gdy dodajesz nowy peeling do swojej rutyny, aby zobaczyć, jak reaguje twoja skóra i wyeliminować ryzyko nadwrażliwości. Wystarczy nałożyć cienką warstwę produktu na mały płatek twarzy i spłukać po 10 minutach. Jeśli to peeling bez spłukiwania, pomiń część do płukania. Odczekaj dwa dni bez nakładania innego produktu na plaster testowy. Jeśli nie odczuwasz żadnych podrażnień, możesz bezpiecznie używać produktu.
  • Zacznij powoli budować tolerancję: Przez pierwszy miesiąc wystarczy jeden peeling na tydzień, aby uzyskać jak najwięcej korzyści i wytrenować skórę, aby była bardziej odporna. Daje to barierze ochronnej wystarczająco dużo czasu na regenerację i przygotowanie się do kolejnego zabiegu. Po przejściu okresu zakwaterowania możesz przejść do składania wniosków dwa razy w tygodniu. Aby pozostać po bezpiecznej stronie, powinieneś również zacząć od produktów o niskiej koncentracji, które wykorzystują mniej niż 6-7% złuszczających i stopniowo zwiększają siłę, gdy Twoja skóra buduje tolerancję.
  • Użyj łagodnego peelingu odpowiedniego dla skóry wrażliwej: Używanie delikatnych produktów jest śmiertelnie ważne, aby odnieść sukces również w Twojej podróży z peelingiem. To powiedziawszy, kwas mlekowy jest jedną z najlepszych opcji, ponieważ jest najłagodniejszy spośród kwasów, zwiększa nawilżenie i pomaga wzmocnić barierę skóry. Naturalne produkty nasycone enzymami owocowymi doskonale nadają się również do złuszczania wrażliwej skóry, ponieważ działają na powierzchni i są mniej podatne na podrażnienia. Niezależnie od wyboru, upewnij się, że peeling jest przeznaczony do skóry wrażliwej, a także zawiera składniki kojące i nawilżające. A jeszcze lepiej, jeśli nie zawiera alkoholu i zapachów.
  • Następnie zastosuj regenerujący krem ​​nawilżający: Stosowanie regenerującego i regenerującego komórki balsamu po peelingu przyspieszy proces regeneracji skóry, a tym samym zniweluje możliwe niekorzystne skutki. Szukaj środków nawilżających nasączonych ceramidami, cholesterolem i kwasami tłuszczowymi, ponieważ doskonale wzmacniają barierę ochronną skóry. Niezbędne są również kwas hialuronowy i gliceryna, które pomagają utrzymać nawilżenie skóry i zapobiegają wysuszeniu.
  • Monitoruj swoją skórę: Ciągłe monitorowanie skóry może dać Ci wiele informacji na temat tego, jak usprawnić proces złuszczania i jak najlepiej go wykorzystać. Czy nadal odczuwasz irytację? Zmniejsz częstotliwość lub przejdź do delikatnych produktów. Czy wyniki nie są takie, jak chcesz? Przejdź do silniejszych formuł. Masz pomysł.

Co jeszcze?

Zanim odejdziesz, jest kilka innych rzeczy, o których powinieneś wiedzieć.

  1. Najlepiej złuszczać skórę w nocy, ponieważ proces ten może zwiększyć nadwrażliwość na światło. I nigdy nie pomijaj ochrony przeciwsłonecznej!
  2. Nie używaj retinolu, witaminy C, nadtlenku benzoilu ani innych środków złuszczających co najmniej 24 godziny po złuszczeniu.
  3. Mikronakłuwanie, ekspozycja na słońce i inne zabiegi kosmetyczne są niedopuszczalne po złuszczaniu.
  4. Złuszczanie zwiększa wchłanianie produktów, które nakładasz po zabiegu, dzięki czemu czerpiesz z nich więcej korzyści. Oznacza to, że jest to świetna okazja, aby zwalczyć problemy ze skórą i zastosować ukierunkowane produkty.

Czytaj dalej: 12 najlepszych organicznych peelingów do skóry wrażliwej