Robienie zdjęć jak profesjonalista z moją fantazyjną lustrzanką cyfrową Nikon

Zastanawiam się, czy nie przesadzam z tytułem tego posta. Nie sądzę. W końcu większą część ostatniego miesiąca spędziłem na pracy nad zrozumieniem podstawowych pojęć związanych z fotografią. Mój aparat to rzeczywiście wymyślna lustrzanka cyfrowa Nikon. A zdjęcia, które robię, zostaną opublikowane w drukowanej i internetowej książce o robieniu biżuterii z koralików, więc będą musiały być „jak” profesjonalne fotografie. Teraz, gdy przeanalizowałem tytuł, przejdźmy do intencji tego postu… Po prostu uchwyć to, co do tej pory wymyśliłem, na wypadek, gdyby pomogło to komukolwiek innemu, A więc wiem, gdzie obecnie jestem, ponieważ dążę do poprawić.

Po pierwsze muszę przyznać – tęsknię za używaniem mojego I-Phone’a. Czynnik wygody korzystania z telefonu do robienia zdjęć i wideo jest nie do przecenienia. Czasami musiałem naciskać guzik nosem – ale opanowałem to. I prawdopodobnie były inne opcje, mój nos był po prostu wygodny. W każdym razie teraz używam pilota i kamera jest ustawiona na 2 sekundy opóźnienia. Czasem nie mam czasu na ustawienie rąk w odpowiedniej pozycji.

Za docenienie tego, jak daleko zaszedłem – wcześniej robiłem zdjęcia i filmy na zewnątrz lub w środku przy oknie – przy naturalnym świetle. Wszystko jest w porządku, mieszkam w południowej Kalifornii, więc rzadko zdarzają się dni, w których nie mogę robić zdjęć, jeśli chcę.

Teraz posiadam zestaw czterech lamp stołowych – dwa zestawy LINCO Picture Table Leading Zestaw oświetleniowy do studia fotograficznegos. Nie jestem w 100% sprzedany w wyniku mojej decyzji o zrobieniu lampek stołowych, ale każę im pracować na moim stole w jadalni. To duży stół i nadal mam problemy z odpadaniem stojaków, gdy przenoszę różne rzeczy. Stojaki są jednak bardzo solidne i myślę, że są to dobrej jakości zestaw oświetleniowy za te pieniądze. Prawdopodobnie byłoby lepiej, gdybym nie starał się trzymać obszaru fotograficznego po jednej stronie stołu i miejsca pracy komputera po drugiej.

Mam trzy światła mniej więcej w południe, 2:00 i 10:00, wszystkie z dyfuzorami i czwarte światło na krześle o 7:00, bez dyfuzora. Musiałem zmodernizować żarówki dołączone do zestawu, ponieważ nie zapewniały wystarczającej ilości światła. Żarówki, których używam mają 100 watów, 500 kelwinów, 1490 lumenów. Lumeny to jasność, kelwin to kolor żarówek – ciepły kontra chłodny. 500 to trochę fajna strona. Oryginalne żarówki, z którymi pochodziły światła, miały 60 watów, 800 lumenów, a także 500 tys. Nowe są zauważalnie jaśniejsze, choć myślę, że mógłbym je jeszcze wzmocnić. To duży pokój z wysokim sufitem i myślę, że to może mieć znaczenie. Dlatego ustawiłem mały lightbox w tym obszarze, aby pomieścić i odbijać światło.

„lightbox” to biała tablica plakatowa. Cały arkusz w środku i pół arkuszy po bokach, dzięki czemu jest jak potrójny. Ładnie odbija światło. Podczas robienia zdjęć noszę też białe koszule, aby nie pochłaniać światła – choć to chyba przesada. Wyłączam wszystkie inne światła w pokoju, a okno wychodzące na wschód na zdjęciu zapewnia rozproszone naturalne światło. Nie mogę robić zdjęć rano, bo światło jest wprost z tego okna.

Przednie dwie nogi statywu do aparatu stoją na stole ja siedzę pośrodku pod statywem na taborecie z Ikei. Uwielbiam też stołki – podwajają się jako stoły i układają się w stos, więc mam ich kilka. Zresztą do tego jestem pewien, że istnieją inne rozwiązania. Trzecia noga statywu siedzi na innym wyższym stołku za miejscem, w którym siedzę. Wydaje się niepewny i jest trochę – ale daje zdjęcia z góry i to jest kąt, który lubię. Jest wystarczająco dużo miejsca, abym mógł wygodnie usiąść, a kąt kamery nie pozwala na ujęcie mojej głowy, włosów ani ciała. Chciałbym, żeby zdjęcie zawierało aparat, ale postaram się zrobić ujęcie następnym razem, gdy skonfiguruję.

Tabela jest pokryta szarym papierem, ponieważ jest to preferowane tło od wydawcy. Na początku mi się to nie podobało, bo zawsze wolałem beż, ale na mnie rośnie. używam Fadeless Bulletin Board Paper, 48 “x 50’in Pewter. Uwielbiam ten papier i mam go w kolorze białym, jasnobrązowym, różowym i szarym. Jest ładny i gruby, dobrze spójny kolor, a rolki starczają na bardzo, bardzo długo. Zawsze używałem tego rodzaju papieru do przykrywania moich stołów roboczych.

Kot jest albo pod stołem, albo na stole – bo gdzie indziej byłaby podłoga? BTW, jeśli myślisz, że jest słodka, to naprawdę jest najgorsza. Urocza ze świetnym mruczeniem, ale nienawidzi być przytulana. Najgorsza kombinacja. Możesz jednak zobaczyć, co mam na myśli o porannym świetle ze wschodniego okna.

Mój komputer jest ustawiony na końcu stołu. Moje ostatnie objawienie jest takie, że mogę podłączyć laptopa do aparatu bez przesuwania czegokolwiek w konfiguracji, wystarczy podłączyć przewód, pobrać, odłączyć i wrócić do fotografowania lub przeglądania/edycji. To bardzo zmieniło sposób, w jaki wykonuję swoją pracę. Wcześniej próbowałem zrobić wszystkie zdjęcia, a następnie zdjąłem aparat ze statywu, aby je połączyć i pobrać, przejrzeć i edytować. Fuj.

Praca nad jednym projektem na raz jest dla mnie znacznie łatwiejsza, a pozostawienie wszystkiego w porządku jest również o wiele łatwiejsze. Jedyne, co mogłoby to poprawić, to gdybym mógł przejrzeć każde zdjęcie na monitorze komputera natychmiast po jego zrobieniu. Może jest sposób, a ja go jeszcze nie znalazłem.

Zrobiłem znaki na nogach statywu dla aparatu i świateł, abym mógł to rozłożyć i ustawić ponownie bez większych kłopotów

Teraz przejdźmy do ustawień aparatu. Mam szerokokątny obiektyw zmiennoogniskowy, który prawdopodobnie nie jest idealny, ale z nim muszę pracować. Używam ogniskowej 80mm.

Wydawca sugeruje następujące ustawienia: ISO w zakresie 100-200, ale w razie potrzeby może osiągnąć nawet 400, aby poprawić oświetlenie, F-Quit (przysłona) w zakresie od F8 do F16 i czas otwarcia migawki (SS) w zakresie od 1/100 do 1/200 sekundy.

Moje aktualne ustawienia to ISO 250, F6.3 i SS 1/125 – czasami wyższe. To wszystko są ustawienia ręczne, więc aparat jest ustawiony na M, moje ISO jest ustawione na 250 i jest tam fantazyjne małe pokrętło, które pozwala mi dostosować przysłonę i czas otwarcia migawki (jednocześnie) dla każdego zdjęcia.

Niektóre inne ustawienia aparatu: NEF Raw i format JPG z jakością Dobra, Rozmiar obrazu to Duży, Balans bieli to Automatyczny, Sterowanie obrazem to Standardowe, Przestrzeń kolorów to Adobe RGB.

Nadal mam problemy z głębią ostrości i ostrością. Mam mniej cieni i lepsze skupienie, gdy trzymam pracę, a nie płasko. Spróbuję to rozgryźć – ale otwarty na sugestie.

Kolejną rzeczą do dodania jest oprogramowanie, którego używam do edycji. Zasadniczo jest dostarczany z aparatem (jako dysk), ale każdy może go pobrać bezpłatnie. To jest nazwane Przechwytywanie NX-D. Zauważyłem, że bardzo szybko się uczę i robię wiele rzeczy, które naprawdę muszę zrobić – na przykład zastosowanie tych samych ustawień regulacji do partii zdjęć. Nie znalazłem oprogramowania do edycji, które lubię, odkąd Google upuścił Picasę – a to był długi czas.

Na razie to mój zrzut mózgu dotyczący „profesjonalnego” robienia zdjęć. Nie krępuj się dać swój wkład w cokolwiek. To wszystko jest dla mnie nowe i jestem otwarty na zasoby i pomocne komentarze.

Opowiem Ci więcej o książce, gdy będę robił więcej, ale powinna być dostępna przed wakacjami (listopad 2022), a temat/tytuł to tworzenie biżuterii z koralików dla początkujących. Jestem tym bardzo zachwycony, ale też pracuję nad tym.